21Sep
21Sep
Трепетите преди раждането не са никак малко. Това е най-вълшебният миг в живота на едно семейство. Но колко сме подготвени за този миг?
Истината е, че притеснената бъдеща мама ще каже „Добре дошъл“ на всеки полезен и ефективен съвет.
Затова сме тук – нека превърнем подреждането на багажа за големия ден в нещо приятно, защото ще знаем кое по колко и защо.
Разбира се, изискванията на различните болнични заведения зависят от самите тях, но пък какво по-важно от комфорта на майката и спокойствието по време на престоя.
Бебчо, който е на път да види бял свят има най-разнообразни нужди и тепърва мама и тате ще разбират какво предстои в това пътешествие. Нека го започнем с правилния багаж.
Знайте, че е добре да имате три отделни багажа – за раждане, за престой и за изписване. Разбира се, излишните неща не са добре дошли в този момент и не прекалявайте от идея всичко да мине по мед и масло. То ще мине, бъдете спокойни.
Всяка болница дава различен списък с нужните ви неща, но пък тук решихме да съберем най-основните и важни от тях.
А ето и магичния списък, за да няма фалове и нерви на таткото, който не иска да се връща по 10 пъти до вкъщи, нали.
Не прекалявайте с багажа – ако всичко е наред, ще бъдете в болницата само 3-5 дни. Помислете кое наистина ще ви трябва. Повечето неща от списъка се носят при всяко пътуване извън дома.
Документи – те най-добре да са в един общ джоб или папка, за да не ги мислите, а да знаете, че всичко е там. Редно е да се запознаете предварително с документите, които ще ви дадат да попълните и подпишете, когато ви приемат в болницата. Те съдържат важна информация за вашето здраве и това на детето ви (методи, интервенции и медикаменти, които разрешавате или отказвате да се ползват по време на раждането – епизиотомия, вакуум, упойки, ваксини, обезболяващи, секцио и т.н.). Може да ги поискате предварително от болницата, в която сте решили да раждате.
За постъпване в болницата:
- лична карта
- направление №7 за хоспитализация
- лична амбулаторна карта (здравен картон)
- обменна карта от женската консултация с всички изследвания по време на бременността
- задължителни изследвания: Wass и HbSAg (с валидност 6 месеца)
- документ за кръвна група и Rh (резус фактор) с подпис и печат от лаборатория
- договор към банка за стволови клетки (ако имате)
- за издаване на акт за раждане на детето (обикновено се изискват ден-два след раждането);
- удостоверение за сключен граждански брак с бащата на бебето (ако имате) или нотариално заверено удостоверение за признаване на бащинство (ако нямате брак).
- ксерокопие на личната карта на таткото
Дрехи за мама, с които ще й е удобно:
- нощница
- джапанки/чехли
- чорапи
- нещо удобно връхно
- следродилни стерилни гащи за еднократна употреба
Всички тоалетни принадлежности и тези, които сте си свикнали да ползвате ежедневно (без да прекалявате, нали знаем, че сме тук за малко и няма да мислим много за козметиката):
- кърпа за лице и тяло
- превръзки за родилки
- сапун/интимен гел/шампоан
- четка за зъби
- чехли
- сутиен за кърмачки
- мокри и сухи кърпички
- кремове за рутината ви
Телефон и зарядно – нещо, без което, вярвайте, никой няма да ви остави от роднините дори да искате. А и винаги е по-добре да имате контакти с близките си, които търпеливо изчакват момента. Особено таткото, ах този нетърпелив татко!
Храненето няма нужда да го мислите много. Всяка болница осигурява храна за родилките, но за всеки случай можете да имате около вас нещо дребно за хрускане– ако ви е позволено да ядете. Водата също е препоръчително да ви е на една ръка разстояние.
Ако имате специфични алергии, това вече трябва да го предвидите относно храната си.
След раждането - в чантата за стаята.
Имайте предвид, че първите дни след раждането ще бъдете с постоянен абокат на ръката и движенията ви ще бъдат леко ограничени, а в някои случаи болезнени. Личните ви козметики нека са на лесна позиция за достъп около вас.
В помощ на кърменето
- сутиен за кърмене
- крем против разраняване на зърна (без измиване)
- силиконови зърна/протектори за зърна
- подплънки за кърмене
- помпа за кърма – много ще ви помогне да стимулирате тръгването/слизането на кърма и да облекчите препълнените гърди.
Важни телефонни номера:
Безплатни консултации по кърмене: Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ – 0896 418 488; Ла лече лига България – 0888 555 385, както и телефон на личния лекар на детето.
За повече комфорт можем много да говорим, но пък някои болници осигуряват повече от колкото сте си мислели. Въпреки това ако нямате информация, че избраната от вас ще оправдае очакванията ви за личен комфорт – винаги може да си вземете любимата възглавница например.
Книгата и развлекателното четиво в някои моменти помагат доста и може и да успокоят всяка мама, ако напрежението започва да ескалира. Емоциите са много и е нормално, дишай, всичко върви идеално.
В повечето болници за бебетата са осигурени дрехи и козметика, но е важно да проверите дали в избраната от вас е така. Ако трябва да ги подсигурите вие, използвайте списъка за изписване на бебето, като предвидите дрехи за всеки ден престой (по един комплект на ден).
При изписването ще ви дадат вашата епикриза и епикриза на бебето, която ще трябва да покажете на личния лекар.
Списък с още необходими неща:
За майката (при изписване):
- елегантни и едновременно удобни дрехи като за снимка (според сезона). Ако сте раждала секцио, да не са стегнати в корема и да се обличат лесно.
- обувки (според сезона)
- връхна дреха (според сезона)
- гримове (ако ползвате)
За бебето:
- пакет пелени
- шишета (стъклено и съвместимо с помпата)
- четка за шише и биберони
- бебешки мокри кърпички
- лепенки за пъпче
- спирт (70%) и пудра за пъпче (топоцин)
- бебешки сапун
- бебешки прах за пране
- памучна или бархерна пелена/тензух
- памучни ръкавички
- лигавник – 2-3 бр.
- боди
- гащеризон или ританки с блузка
- памучна шапчица
- чорапки или терлички
- памучни ръкавички
- памучна пелена
- одеялце
- космонавт или друга дебела връхна дреха (при по-студено време)
- кош за кола.
Надали ще имате друго подобно чувство, с което да сравните този момент. Отпуснете се и знайте, че с какъвто и списък да сте подготвени – появи ли се малчуганът – всичко освен него в мислите ви изчезва. Дишайте и смело напред!